Well, he ain't eating bugs, that's for sure!!
Well, he ain't eating bugs, that's for sure!!
Taxpayers $
Oh! I forgot his crook Foundation
We can judge the heart of a nation by his treatment of animals
https://crueltyfree.peta.org/companies-dont-test/
https://bigcatrescue.org/
"The're friends who will offer advice and wisdom. They're are cowgirls who come blasting through your door with whiskey, weapons, a shovel, and a plan! "
NEW PRESIDENT OF UNITED STATES OF AMERICA AND OF CANADA*DONALD J. TRUMP
Btw..Kurt Cobain was murdered
https://thepoliticsforums.com/thread...8-Memorial-KDC
*Rest In Peace Rickity Plumber*
As I’m usually away from home working (bringing civilisation to the masses) the northern wife orders every 2 week home delivery shopping £200
she feeds me over the weekend when I return. Her shopping bill is £400 per month. Me getting involved with the running of the house or paying bills is a rarity.
Vote Reform U.K.
Rip Wes.
mrclose (05-27-2023)
Dont buy pre processed ready meals, they are staggeringly bad for you and poor value for money, Learn to cook and buy raw ingredients.
We cook two meals a week. Usually i make a curry, and there's usually six portions, thats 2 or 3 days, and the wife will make maybe a bolognese, a chilli bean, a fish pie. Usually 4 potions min, two more days. Two days we cook nothing and just nibble. We eat very well for very little, we buy most of our food from the local market, and off the wholesale vegetable man that calls at the local bars or the wholesale butcher on the industrial estate.
Yesterday we bought from the veg man a 56lb sack of potatoes $20, 10lb massive tomatoes $6 and 5lb red peppers $3. Half the tomatoes will be pureed to make other dishes, and the sack of potatoes has plenty of large ones to bake, plus we us an air fryer to roast them, and we do my wifes Supermash, which is better than sex.
Ive figured out how to make Stuffed Parathas, chapattis, Lime Pickle, and Onion Bhagees. we spend about $250 a month on food, including about $60 - $70 feeding the two shovel guts cats who own us.
I get spices in large bags from the Indian/Chinese supermarket, as well as other stuff like Thai paste, Mustard oil and chinese Condensed Sweet and Sour sauce (same as the restaurants use)
The answer is to learn to cook, eat better for the same money.
Last edited by UKSmartypants; 05-27-2023 at 05:01 AM.
I declare that the entire content and attachments of any and all of my posts are for the purposes of personal entertainment, and that i'm perfectly happy the stuff i post is true. Do I care if you doubt my sources or information?, Not one flying fuck. . That's your prerogative, but not my concern.
Remember - There Are No White Hats In Ukraine
"If you're that hot you should at least have the common decency to be a bit thick" - Aunt Sarah, Derry Girls
mrclose (05-27-2023)
We don't really keep track right now, but probably should. It's at least what you are spending, maybe more and there are just the two of us. But it can still get boring and we use frozen pot pies, ziti, etc occasionally as well.
Nothing is cheap right now. This inflation is wrecking budgets, companies and more. It's a huge problem for our adult children right now.
mrclose (05-27-2023)
TRUE THE VOTE ORG
https://www.truethevote.org/
donttread (Yesterday)
Last edited by QuaseMarco; 05-27-2023 at 10:34 AM.
TRUE THE VOTE ORG
https://www.truethevote.org/
WarriorRob (05-27-2023)
Now I know what I didn't know, presidents have to foot the bill for their everyday eats... affairs of state, the taxpayers. So they say, so they say...Who Foots The Bill For White House Food? (tastingtable.com)
It is by the goodness of God that in our country we have those three unspeakably precious things: freedom of speech, freedom of conscience, and the prudence never to practice either of them. Mark Twain
Yes, it definitely is prices. I cannot believe how much food has gone up, I hadn't been paying attention to it, because I'd been in and out of the hospital and, wasn't doing any shopping, I went to the grocery store recently and, was shocked.
Double, even triple prices, from just a few months ago.
I've never paid 6 bucks for a dozen eggs, or, 4 bucks for a loaf of bread......5 bucks, for the kind my husband likes.
Chicken wings? Forget about it! I'm not paying close to 7 bucks a pound!
I do have to admit, I too, love Marie Callender's Chicken pot pies!
Is there a Costco near you? They sell a box of 8 MC pot pies at a price that comes out to less per pie, than Wal-Mart's price.
~~Never Give Up Control, Live Life On Your Own Terms ~~
~~Walter White ~~
There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)